Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Konto naszego Oddziału, na które można wpłacać składki członkowskie     mBank     Nr 39 1140 1010 0000 3533 4800 1009.



Jesteś naszym
counter
gościem

Do pobrania plik  Instrukcja wykonawcza Balkonowy zestaw antenowy BZA A wersja 2.pdf

Założenia do projektu

  1. Antena rezonansowa na pięć pasm HF w części zakresów przeznaczonych
    dla emisji cyfrowych 7 MHz, 14 MHz, 18 MHz, 21 MHz, 28 MHz
  2. Układ promienników V o rozpiętości do 3.5 m
  3. Możliwość dowolnego kąta rozwarcia ramion
  4. Prosty montaż i demontaż pozwalający na łatwe składanie anteny również w terenie
  5. Wykonanie z łatwo dostępnych i tanich materiałów
  6. Możliwość wykonania w warunkach domowych przy użyciu podstawowych narzędzi

 

Zestaw potrzebnych materiałów

 

Lp

Materiał

Ilość

1

Rura aluminium  Ø 22

2.50 m

2

Profil zamknięty aluminium  20x100x3

0.35 m

3

Profil zamknięty aluminium  30x30x3

0.4 m

4

Profil zamknięty  aluminium  25x25x3

0.5 m

5

Płaskownik aluminium  20x3

0.62 m

6

Wałek aluminium Ø 25

0.45 m

7

Wałek aluminium Ø 18

0.05 m

8

Pręt mosiężny gwintowany M6

0.45 m

9

Pręt mosiężny gwintowany M4

1.6 m

10

Wałek poliamid Ø 70

0.1 m

11

Rura PP-R grubościenna (wod-kan) Ø 40

0.7 m

12

Przewód DY 0.5

64 m

13

Cyna z topnikiem Ø 1

 

 

Wykaz elementów złącznych

 

Lp

Rodzaj złącza

Ilość sztuk

1

Śruba zamkowa M8x120

1

2

Śruba zamkowa M8x80

2

3

Śruba zamkowa M8x50

1

4

Śruba M6x50

2

5

Gałka z nakrętką M8

4

6

Nakrętki M6

8

7

Nakrętki M4

12

8

Mufa M6

2

9

Wkręty M6x30

8

10

Wkręty M4x15

24

11

Oczka lutownicze pod wkręt M4

22

 

Zestaw narzędzi

  1. Wiertarka
  2. Gwintownik M6
  3. Gwintownik M4
  4. Wiertło Ø 3.2
  5. Wiertło Ø 4.8
  6. Wiertło Ø 6
  7. Wiertło Ø 8
  8. Wiertło piórowe Ø 22
  9. Imadło stołowe
  10. Piła ręczna do metalu

Wykonanie - kolejność czynności

1.      Z rury Ø 22 odciąć dwa odcinki po 1.25 m rys 2

2.      Z wałka poliamidowego Ø 70 odmierzyć i odciąć dwa kawałki  po 50 mm w centrum każdego kawałka wywiercić otwór Ø 8 .Stycznie do obwodu każdego kawałka wiertłem piórowym wywiercić otwór Ø 22 i przeciąć całość po średnicy tego otworu rys 1. Powstałe dwie połówki posłużą do mocowania rury promiennika do podstawy z możliwością ustawienia dowolnego kąta ramion V

3.      Z rury PP-R Ø 40 odznaczyć i odciąć odcinki na karkasy cewek zgodnie z wymiarami

podanymi na rys 3,4,5,6,7  przy odcinaniu uwzględnić naddatek na wyrównanie brzegów

4.      Z wałka aluminiowego Ø 25 odciąć 20 odcinków długości 20 mm

5.      W 10 kawałkach w osi wykonać otwory Ø 4.8 mm i nagwintować gwintownikiem M6 w procesie gwintowania aluminium  gwintownik smarować denaturatem

6.      W pozostałych 10 kawałkach wykonać otwory Ø 3.2 mm i nagwintować gwintownikiem M4

7.      W każdym karkasie umieszczamy z jednej strony wałek z gwintem M6 a z drugiej z gwintem M4

8.      Na karkasach odznaczamy miejsce na którym przewidziane jest nawinięcie
cewki zgodnie z rys 3,4,5,6,7

9.      4 mm od brzegów karkasu z każdej strony wyznaczamy miejsce na otwór Ø 3.2 mm.

10.  Otwór wiercimy przez karkas łącznie z aluminiowym wałkiem następnie otwory gwintujemy gwintownikiem M4

11.  W wywiercone otwory wkręcamy wkręty M4 z nałożonym oczkiem lutowniczym

12.  Na tak przygotowane karkasy nawijamy odpowiednie ilości zwojów drutu DY 0.5 zgodnie z wartościami podanymi  na rys 3,4,5,6,7 pamiętając aby wypełnić całą powierzchnię przeznaczoną na uzwojenie. Po nawinięciu, uzwojenia unieruchomić klejem lub koszulką termokurczliwą.

13.   Z pręta gwintowanego M4 odcinamy odpowiednie odcinki dla każdej z cewek,      rys 3,4,5,6,7  należy do każdej długości dodać po 30 mm, na przygotowane pręty nakręcić nakrętki blokujące M4 tylko od strony którą wkręcimy w cewkę

14.  Z pręta gwintowanego M6 odciąć dwa odcinki po 210 mm i z jednej strony nakręcić nakrętkę M6 a następnie wkręcić pręt w cewkę 7 MHz i zablokować z drugiego końca pręta nakręcamy do połowy gwintu mufę M6 z nakrętką blokującą

15.  Z płaskownika 20x3 odcinamy po dwa odcinki 180 mm i 130 mm

16.  W płaskownikach  wiercimy otwory Ø 6 w miejscach zgodnie z rys 8 20 mm końcówki płaskownika wyginamy pod kontem 60o względem poziomu

17.  Do tak przygotowanych płaskowników wkrętami M6 przekręcamy cewki  w układzie jak na rys 9

18.  Z wałka aluminiowego Ø18 odcinamy dwa kawałki po 25 mm w środku wałka wiercimy otwór Ø 4.8 gwintujemy go gwintownikiem M6 i wkręcamy śrubę M6x60 Śrubę blokujemy nakrętką M6

19.  Przygotowane wałki ze śrubami wciskamy ciasno w jeden koniec każdej z rur promienników  wystającymi końcami śrub na zewnątrz rys 2

20.   W przeciwnym końcu rury wiercimy otwór Ø 4 przeznaczony do zamocowania zasilania anteny

21.  W profilu 20x100 wycinamy kwadrat 30x30 do zamocowania ramienia podstawy   rys 10 .

22.  W dopasowanym wycięciu umieszczamy profil 30x30
i wiercimy otwór Ø 8 pod śrubę M8x120 rys 10

23.  Następnie na profilu 20x100 wyznaczamy i wiercimy symetrycznie otwory Ø 8 do zamocowania izolatorów śrubami M8x80 rys 10

24.  W profil 30x30 z wolnej strony wsuwamy profil 25x25 na głębokość 80 mm i w połowie tego wsunięcia wyznaczmy i wiercimy otwór Ø 8 do umieszczenia śruby M8x50 blokującej przedłużke ramienia podstawy.

25.  Po całkowitym montażu i umieszczeniu na balustradzie lub stojaku należy przystąpić do strojenia poszczególnych pasm przez wykręcanie lub wkręcanie stroików. Wykonujemy to na obu cewkach danego pasma ( pręt gwintowany M4 na końcu cewki). Każdy stroik po dostrojeniu należy zablokować nakrętką M4.