Witamy na stronie Łódzkiego Oddziału PZK!      Sekretariat Oddziału czynny jest w poniedziałki od godziny 16.00 do 20.00.
Konto naszego Oddziału, na które można wpłacać składki członkowskie     mBank     Nr 39 1140 1010 0000 3533 4800 1009.


Jesteś naszym
counter
gościem


Solar

Nowości Świata Radio

Biuletyn Polskiego Krótkofalowca


 

Lekcja w ramach Programu „Radio Reaktywacja” w SP nr 149 w Łodzi

 

We wtorek w dniu 05.02.2013 około godz. 8.30 zawitał do Łodzi zespół Programu „Radio Reaktywacja”, w osobach dwóch Kolegów: Pawła Włodarczyka SQ5STS oraz Tomasza Zagóry SQ5OBU. Na „reaktywatorów” czekała już zwarta grupa z Łódzkiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców (OT nr 15).


DSCN8700.jpg DSCN8706.jpg DSCN8742.jpg

 

W skład reprezentacji ŁOT PZK weszli Koledzy: Jerzy Jakubowski SP7CBG, Tadeusz Kossowski  SQ7KHT (nie zdążył uwiecznić swojej podobizny na żadnym zdjęciu), Krzysztof Gaudnik SP7WME, Cezary Libert SP7UKL, Robert Dzieran SQ7LRN, Artur Kostkowski SQ7OFD, Piotr Liczbiński SQ7OBD i Paweł Zakrzewski SP7TEV. Pół godzinki szybkich prac przygotowawczych (rozkładanie całego sprzętu, stawianie anteny GP na podwórku szkoły itp.) i... zajęcia się rozpoczęły! Do udziału w lekcji w ramach Programu „RR" grupę uczniów (płci obojga) ze starszych klas osobiście wybrała Pani Marzena Kępniak, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 149 w Łodzi. Program zajęć rozpoczął się ok. godz. 9.00 i w części pierwszej obejmował wprowadzenie do ogólnego zagadnienia łączności i radiokomunikacji, w połączeniu z prezentacją doświadczeń, które w XIX wieku przeprowadzili ci, którym zawdzięczamy odkrycie i rozwój „naszego radia": Hans Christian Oersted, Andre-Marie Ampere, Michael Faraday. Wspomniano również o pionierskich odkryciach teoretycznych i praktycznych, których dokonali inni „prekursorzy fal radiowych": James Clerk Maxwell, Heinrich Hertz, Guglielmo Marconi, Aleksandr Stiepanowicz Popow oraz Nikola Tesla. Kol. Paweł SQ5STS, główny prowadzący, opowiadał o wszystkim barwnie i plastycznie - z wykorzystaniem wyświetlanej prezentacji, a same doświadczenia były dla zgromadzonych młodych słuchaczy czymś, z czym nie mieli jeszcze okazji się zetknąć np. w czasie szkolnych lekcji... Nieprzeciętnym przygotowaniem technicznym wykazał się jeden z uczestników o imieniu Mikołaj, którego wiedza i chęć do jej pogłębiania jest godna naśladowania nie tylko wśród swoich rówieśników!... Wszystkim rozdano wydrukowany alfabet Morse'a, a także „ściągawki", które posłużyły później do samodzielnego przeprowadzania łączności fonicznych w języku polskim i angielskim. Zorganizowany „minikonkurs telegraficzny" polegał na odbieraniu (a nie zgadywaniu..) słów nadawanych za pomocą generatora, a zgromadzeni młodzi „telegrafiści" radzili sobie świetnie, o czym świadczyło rozdanie jako nagród prawie całego dużego opakowania wafli w czekoladzie w rozmiarze XXL (niektórzy „wygrali" nawet po dwa, a może więcej)...!

Około godz. 10.30 (trudno sobie przypomnieć, ten czas tak szybko biegł...) Kol. Tomek SQ5OBU, będący cały czas dokumentalistą - filmującym całość zmagań za pomocą kamery, uruchomił wraz z Pawłem przygotowane wcześniej „turystyczne" urządzenie KF, podłączone do rozstawionej uprzednio obok budynku szkoły anteny. I... wtedy się dopiero zaczęło!... Młodzi operatorki i operatorzy, pod „czujnym uchem" Pawła SQ5STS - pracując pod znakiem stacji klubowej 3Z5MT, doskonale sobie radzili z polskimi korespondentami w paśmie 7 MHz - robiąc to zupełnie swobodnie i (prawie) bez żadnej tremy, a jeszcze później miała miejsce znakomita wprost sesja łączności w języku Wiliama Szekspira!!! Prawdziwą furorę zrobiła w trakcie rozmowy ze stacją z Walii Koleżanka Lena, której głos brzmiał jak gdyby od urodzenia mieszkała ona w ojczyźnie rzeczonego angielskiego dramaturga...

Około południa miała miejsce przerwa obiadowa, a po niej jeszcze przez prawie półtorej godziny najbardziej wytrwali „młodzi pogromcy eteru" (trzy YLs i jeden OM) próbowali jeszcze swoich zmagań w łącznościach ze stacjami zagranicznymi, a ich cierpliwość zasługiwała na szczególny podziw...!     

Całość zaplanowanych owego dnia w ramach Programu „Radio Reaktywacja" zajęć zakończyła się około godz. 13.40, a wszyscy uczestnicy otrzymali materiały informacyjne o krótkofalarstwie - być może kiedyś do nich wrócą i skierują swe kroki do najbliższego oddziału PZK i klubu, aby tam rozwinąć swoje zainteresowania, kto to wie...

 

Na finał, już w dorosłym gronie, nastąpiła która wymiana „podglądów reaktywacyjnych", pomoce dydaktyczne zostały spakowane i... mocno po godzinie drugiej po południu reprezentacja łódzka pomachała na pożegnanie obu Kolegom z piątego okręgu, którzy ruszyli w powrotną droga do Warszawy. Z pewnością na stronie Programu „RR" dostępna będzie pełna relacja (opisowa i fotograficzna, a może nawet filmowa) ze zrealizowanej w Łodzi we wspomnianym dniu „krótkofalarskiej lekcji" (adres poniżej), a obecni na niej przedstawiciele  OT 15 z pewnością rozpoczną przemyślenia, jak by tu tę rewelacyjną inicjatywę rozwinąć na lokalnym gruncie! To zapewne w przyszłości, a Pawłowi SQ5STS i Tomkowi SQ5OBU - jak największymi literami potrafimy - możemy teraz tylko po prostu napisać: DZIĘKUJEMY!!!!! 

 

http://reaktywacja.org.pl/77-from-the-news/99-ot-15-i-radio-reaktywacja-w-lodzi

Więcej zdjęć jest w galerii  Radio Radioreaktywacja w Łodzi

 

Opracowanie: Paweł SP7TEV

 

 
Posted by admin on 07-02-2013 16:18:20
Nasi członkowie

Nasi sponsorzy
pzkzg

www.pk-ukf.pl

pzkzg

pzkzg

pzkzg

pzkzg


Ciekawe strony
pzkzg

www.pk-uk.pl

www.spdxc.org

pga-zawody

los-sotkania

radio reaktywacja

www.qrz.com

www.om3kii.sk

www.sn0hq.org.pl/

www.pkrvg.org/

www.aprs.pl/

www.amsat.org

www.rbi.ampr.org


Propagacja